Psychoterapia par

Psychoterapia Par

Psychoterapia par – są to cykliczne spotkania terapeuty z osobami pozostającymi w bliskiej, intymnej relacji. Przeznaczona jest dla małżeństw oraz związków o charakterze intymnym, ale też dla osób będących w relacjach innego rodzaju ( przyjaciół, krewnych). Ważne jest, aby obie strony wyrażały chęć pracy terapeutycznej nad wspólnym problemem lub rozwijaniem łączącej ich więzi. Cel terapii ustalany jest wspólnie z parą: może on dotyczyć problemów związanych z konfliktami, problemami seksualnymi, trudną atmosferą czy poszukiwaniu aktualnego sensu w związku.

Kryzys w związku może pojawić się w każdym momencie, bez względu na to, czy jesteśmy z sobą rok, 5, czy 20 lat. Jest to naturalny proces, przez który przechodzi większość związków. Może być wywołany przez wiele czynników np. zbytnie zaangażowanie w pracę ( robienie kariery ), podział obowiązków w domu, inne poglądy związane z wychowywaniem dzieci, romans jednego z partnerów, wyprowadzenie się dzieci z domu.   Zdarza się również, że przyczyny tkwią głębiej i wówczas należy rozważyć indywidualną terapię dla jednego z partnerów.

"terapia par Gdansk"

 Bardzo często problemy w związku są związane z zaburzoną komunikacją. Nie umiemy rozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach i uczuciach, nie słuchamy siebie nawzajem. Trudno jest zaakceptować nam fakt, że każdy człowiek jest inny i nie zmienimy nikogo na siłę. Często próbujemy dopasować partnera do siebie, co powoduje tylko brak zrozumienia i narastanie konfliktu. Każda ze stron czuje się odrzucona, pojawia się złość i rozgoryczenie.

Jeżeli po kilku próbach zażegnania kryzysu nie udaje nam się dojść do porozumienia, warto wybrać się do terapeuty. Najlepszy moment na terapię jest wtedy kiedy jeszcze mamy siłę walczyć o związek, ale czujemy, że nie poradzimy sobie sami. Nie warto pozostawać w związku, w którym wszystko się już wypaliło lub też jesteśmy ze sobą „dla dobra dziecka”. Dziecko zawsze czuje co się dzieje między rodzicami i wciąganie go w nasze rozgrywki z pewnością negatywnie wpłynie na jego emocje i zachowanie.

Terapia pozwala przebudować związek, uzdrowić relacje między partnerami. Możemy lepiej poznać siebie, swoje potrzeby, dążenia, oczekiwania wobec partnera.   Poprawimy naszą komunikację, wyjaśnimy nieporozumienia, być może znajdziemy wyjście z trudnych sytuacji. Terapeuta może nam pomóc w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem.

Długość terapii jest bardzo różna, zależy między innymi od stopnia zaangażowania i motywacji pary, ich samoświadomości i chęci wprowadzania zmian.

";